Netradiční prohlídka Prahy

Publikováno: 20. 6. 2022, Autor: Lukáš Vlček

Na konci května jsme s 9. C vyrazili na Hlavní nádraží.


Tentokrát jsme nikam necestovali, ale byl to výchozí bod pro netradiční prohlídku Prahy. V 9:00 na nás před budovou nádraží čekal Roman, který pracuje pro společnost PRAGULIC. Ta se na svých webových stránkách charakterizuje takto: Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví.

Hned po seznámení nás Roman vyzval k posezení na trávě v tzv. Sherwoodu, parku vedle nádraží. Pověděl nám jeho dramatický příběh, který začíná v dětském domově. V 18 letech poznává své rodiče, s tatínkem žijícím v Ostravě má dodnes vřelý vztah, s matkou je to chladnější. Po studiu na střední škole pracuje jako pekař. Pekařina ho neskutečně baví. Vše zhatí vztah s jeho pražským přítelem, který vaří pervitin a je dealer. Z Romana se stává feťák, a protože nechce krást, vydělává si na drogy prostitucí. Po 15 letech na drogách se rozhodne abstinovat a již 3 roky se mu to daří.

Po šokujícím seznámení nás Roman bere pod most nedaleko nádraží, pod kterým se nachází komplex buňek, ve kterých se mohou bezdomovci vysprchovat a zajít si k lékaři. Ordinuje tam praktický lékař, stomatolog i gynekolog. Dále nám ukazuje hotel, ve kterém jsou ubytovaní bezdomovci od doby, kdy začal covid. Ubytování jim ale zanedlouho končí. Procházíme také kolem MC DONALDU na Florenci, před kterým posedávají drogově závislí lidé. S Romanem se zdraví a jedna paní po nás chce peníze, ukazuje nám občanku, podle které má dnes narozeniny. Jdeme přes nádraží Florenc, kde nás Roman upozorňuje na časté krádeže a vracíme se zpět do Sherwoodu, kde pokračujeme v započaté diskuzi.

Ve škole si ještě o netradičním výletu povídáme. Shodujeme se na tom, že jakákoliv závislost lidem více bere než dává. Romanovi přejeme, ať mu jeho abstinence vydrží.

Mgr. Kristýna Holubcová