První pololetí v programu Montessori

Publikováno: 09. 4. 2017, Autor: Kamila Šimberská

Zavzpomínejte s námi na první pololetí:


Když jsme ve třídách přivítali nově příchozí čtvrťáky z prvního trojročí, všichni jsme se zabydleli ve svých třídách a domluvili jsme na společných pravidlech, strávili jsme tři dny na adaptačním pobytu ve škole, jehož téma bylo Putování za pravěkými lidmi. Při procházkách po okolí, kdy jsme hledali vhodné místo pro svá “-iště” (loviště, sídliště, spinkaliště, úložišťě, bahniště…), a za potravou (večere u Čámrse v Cholupicích), jsme potkali šamana, čarodějnici, hráli hry, hledali poklady, pomocí akční malby jsme lovili zvířata. Děti si postavily krásná obydlí, která představily ostatním. Poslední večer proběhl v duchu modní přehlídky a pravěkého tržiště. Děti za získané diamanty a dřeva čile vyměňovaly s obchodnicemi potraviny. Na výběr měly placky, ovoce, sušené ovoce, mrkve, vajíčka a grilovaná kuřata. Tržiště mělo obrovský úspěch a děti si podle své chuti a možností vytvořily skvělou hostinu…

Příjemně jsme tak zahájili nový školní rok, v jehož prvním pololetí jsme toho zažili opravdu hodně:

Pracovali jsme na zahradě, postavili jsme komín ve slaměné učebně, kterou se podařilo dokončit.

Navštívili jsme Festival vědy, Modřanský biograf- film Lichožrouti, hvězdárnu a planetárium, koncert Muzikanti Na Beránku, Vánoční bazárek ZŠ a MŠ Na Beránku, Vánoční výstavu družiny ZŠ Na Beránku.

Navštívili nás: vedle řady návštěv rodičů, učitelů či studentů ze všech koutů republiky, vnučka Alberta Schweitzera Christianne Angel, spisovatelka Petra Dvořáková, archeologové (program History park), lektoři společnosti Ornita s programem šplhavci, Odile z Madagaskaru, která nám povídala o své zemi a učila nás tančit, harfistky, tanečníci ze Studia Indance s projektem magistrátu hlavního města Prahy Dance at school, trenéři kriketu, kteří nás seznámili s jeho základy a obohatili tak hodiny tělesné výchovy o další aktivitu, kterou jsme si oblíbili.

Děti si poslechly během září a října sedm kosmických příběhů od vzniku vesmíru až po vznik písma, na kosmické příběhy navazují další aktivity.

Pracovali jsme v Monteparlamentu, připravovali jsme podzimní jarmark, na který někteří v rámci hudební výchovy nacvičili vystoupení.

S rodiči jsme zažili ve škole “Rodičovský večer”, na kterém jsme si přiblížili atmosféru 17. listopadu 1989, zazpívali si písničky, vyrobily transparenty a vyslechli si vzpomínky pamětníků, většinou rodičů, popsali jsme “Lennonovu” zeď.

Seznámili jsme se s bibliobusem Oskar.

Šervená a zelená spolu se žlutou třídou prvního trojročí se zapojily do projektu kreativní partnerství, které nám přináší mnoho zajímavých zážitků při přípravě dokumentárního filmu o Modřanech.

V rámci angličtiny děti absolvovaly dva projekty. Při projektu My Home provedly po Praze naše cizince - Chieko z Japonska, Steva z Anglie a Odile z Madagaskaru. Během projektu Time and Calendar bylo dost matematiky a vznikly velmi zajímavé prezentace včetně modelů, např. vodních a slunečních hodin, ale také třeba Stonehenge jakožto pravěkého kalendáře.

Vyráběli jsme adventní věnce v Monteklubu, anděly v zelené třídě, ozdoby z quilingu ve fialové třídě, kde se občas vyrábí i z pedigu. Proběhly i další zajímavé výtvarné aktivity.

Společně jsme oslavili Vánoce, vyrobili jsme si bramborový salát, ve třídách povečeřeli a rozdali si dárky. Prohlédli jsme si dokončenou Slaměnou učebnu.

Byli jsme na zimním pobytu, jehož téma byla budoucnost, kde jsme nejen lyžovali, někteří se zúčastnili plaveckého výcviku s prvním trojročím

Vyrazili jsme za sněhem i v Praze, tělocvik jsme si užívali v tělocvičně i venku.

Proběhly různé zajímavé prezentace napříč třídami - přírodní vědy (projekt Evropa), historie kosmická výchova, hudební výchova, matematika, čeština... Děti pracují na pomůckách- společně i samostatně, intenzivně pracují samostatně i na společných projektech a připravují prezentace pro spolužáky, starají se o prostředí třídy a školy i o svá třídní zvířátka.

Víc informací i s fotografiemi naleznete na stánkách programu Montessori.