Výlet 8.B - Poznáváme Prahu

Publikováno: 09. 6. 2022, Autor: Lukáš Vlček

Poslední květnový den jsme se s celou třídou vydali na vlastivědnou procházku Prahou, kterou jsme završili úchvatnou vyhlídkovou plavbou po Vltavě.


Celý den nás provázela průvodkyně, která nám vyprávěla o dějinách Prahy a o historických osobnostech, které jsou nějakým způsobem spjaté s místy, jimiž jsme procházeli. Dozvěděli jsme se také řadu zajímavostí ze života ve středověku. Už víme, k čemu sloužily patníky na nároží starých domů a jak vznikala kamenná dlažba  (tzv. kočičí hlavy). V krásných prostorách Týnského dvora se všichni dozvěděli, jaký je původ slova Ungelt – v bývalém kupeckém dvoře se kdysi vybíralo clo. Na Betlémském náměstí jsme si připomněli osobnost Mistra Jana Husa.

Na stěnách Betlémské kaple jsme se pokoušeli číst fragmenty z jeho textu O šesti bludech a stáli jsme v místech, odkud kázal.

Na Staroměstské radnici jsme si ve vstupní hale prohlédli krásné nástěnné malby zobrazující kněžnu Libuši a prohlédli jsme si orloj. Na Staroměstském náměstí jsme stáli v místě, kde bylo po bitvě na Bílé hoře v roce 1621 popraveno 27 českých pánů. Zde jsme se také dozvěděli, proč tuto událost připomíná ne 27, ale 28 křížů.

Poté jsme se Celetnou ulicí vydali k Prašné bráně. Zdolali jsme její strmé schody a z vyhlídkového ochozu se nám naskytl krásný výhled na Staré Město.

Naše putování jsme zakončili v Židovské čtvrti na Josefově, kde jsme si prohlédli místní synagogu, prošli jsme kolem Starého židovského hřbitova a pozorovali jsme hodiny na místní radnici. Tyto hodiny jsou zajímavé tím, že jdou pozpátku, stejně jako hebrejské písmo, které se čte zprava doleva.

Unaveni chozením jsme se odebrali k Čechovu mostu, kde již na nás čekala loď. Protože jsme měli velký hlad, zahájili jsme dvouhodinovou plavbu obědem, který probíhal formou rautu. Každý si tedy mohl nabrat dle své chuti a okusit různé dobroty. Poučeni o zásadách stolování ve společnosti jsme se tedy pustili do jídla. Někteří z nás si pochutnali na hovězím gulášku s karlovarským knedlíkem, jiní preferovali studenou kuchyni.

Po vynikajícím obědě již nezbývalo než vychutnávat si samotnou plavbu a krásné pražské scenérie, které z lodi vypadají zase trochu jinak. Podpluli jsme Karlův most, na Kampě jsme si ukázali pavlačový dům, odkud chobotničky ze známého filmu stěhovaly klavír, pluli jsme kolem Národního divadla a pokračovali jsme dál až ke skále na Vyšehradu, odkud skočil legendární Šemík. Na lodi také vzniklo mnoho krásných momentek a skupinových fotografií.

Počasí nám celý den přálo a celý výlet jsme si náramně užili.

Zuzana Krulíková