Lodě - 7.B

Publikováno: 11. 4. 2016, Autor: Jana Zárubová

Žáci 7.B se proměnili v konstruktéry a k zakončení tématu Mechanické vlastnosti kapalin ve fyzice vyrobili lodě. Loď měla splňovat několik podmínek: vypadat jako loď, mít jméno, uvézt náklad dvou půlkilogramových závaží a nejdelší rozměr mít menší než 40 cm. 


Přes počáteční odpor - Cože? Loď? A z čeho? A jak ji sem mám dovéz, jezdím autobusem? - se nakonec většina zhostila úkolu na výbornou. Pouze jedna loď vůbec nedoplula (a nebyla to loď námořníka, o kterém si to všichni mysleli).

Učebna chemie se proměnila v malý přístav, kde jsme všechny lodě vyzkoušeli (z fotografií je asi jasné, proč jeden z požadavků byl maximální rozměr 40 cm). Jen jedna z lodí svůj náklad neuvezla. Tedy ona jej vlastně ani nenaložila. Asi konstruktér Archimédův zákon prospal. Ostatní konstruktéři nepodcenili ani správné umístění těžiště, takže se žádná loď nepřevrhla. 

Mnohé z lodí byly opravdu propracované. S lidmi na palubě, se zábradlím, žebříkem, kotvou nebo dokonce i s vrtulovým pohonem na baterie. Hlasováním jsme potom vybrali vítěze. Zvítězila motorová loď Gurla 22.