Poznávací zájezd do Anglie

Publikováno: 20. 6. 2018, Autor: Jana Janoušková

Žáci 8. a 9. tříd se v květnu zúčastnili školního zájezdu pod názvem „To nejhezčí ze srdce Anglie“, který naplnil naše očekávání. Naše cesta vedla přes Německo a Francii. Do Anglie jsme se dostali trajektem přes kanál La Manche.


Následoval odjezd od univerzitního města Oxford. Prošli jsme si historické centrum a navštívili Christ Church College. Ve zdejší jídelně, kterou jsme měli tu čest vidět, se natáčel film o Harry Potterovi. Následovala dobrodružná projížďka na loďkách po řece Temži. Poté už naše cesta směřovala na sever Londýna do Edmontonu, kde se žáci poprvé setkali se svými hostitelskými rodinami.

V Edmontonu, který je obvodem městské části Enfield, žije velká skupina černošských obyvatel a i naši studenti bydleli v černošských rodinách, takže měli možnost poznat jinou kulturu, domácnost a někteří z nich i typické pálivé jídlo. 

Hned ráno jsme vyzvídali, jaké jsou první pocity a zážitky s rodinami. Naštěstí všichni žáci měli s hostitelskými rodinami dobré zkušenosti, bydleli v příjemném prostředí a každá rodina dětem poskytla plnou penzi.

Druhý den jsme navštívili jeden z nejkrásnějších britských hradů Warwick Castle, kde mohli žáci sledovat komentovanou střelbu z katapultu, projít si historické komnaty, věže a hradby a nechybělo ani bludiště. Ve stejný den jsme navštívili Stradford-upon-avon, kde jsme navštívili Shakespearův rodný dům (prohlídka opět komentovaná v anglickém jazyce, velice srozumitelná a poučná) a kostel Holy Trinity, místo dramatikova křtu a posledního odpočinku.

Třetí den nás čekala návštěva Římských lázní v elegantním městečku Bath. Žáci dostali audio průvodce v angličtině a sami si chodili po lázních. Poté následoval přesun na prohlídku neolitické památky Stonehenge.

Čtvrtý den jsme jeli do Greenwich, elegantní čtvrti v Londýně, kde se nachází královská observatoř a kudy prochází nultý poledník. Z Greenwich je nádherný pohled na celý Londýn a je to vděčné místo pro pořízení fotografií Londýna.

Při plavbě lodí jsme viděli opravdové skvosty Londýnské historie a architektury. Mezi nejslavnější patří: St. Paul´s Cathedral, London Bridge, Tower of London, Globe theatre, Houses of Parliament, Millenium Bridge, Westminster Bridge a samozřejmě London Eye. Před tím, než jsme se svezli v London Eye jsme shlédli 4D film, který sloužil jako upoutávka na samotnou jízdu. Bylo to úchvatné, padaly na nás okvětní lístky a dokonce i sníh. Z London Eye jsme měli dechberoucí výhled na Londýn.

Po jízdě nás čekala procházka po centru. Přes Westminster Bridge jsme se dostali k Houses of Parliament. Bohužel na Big Benu bylo lešení, tak fotky nebyly tak efektní, ale náladu nám to nezkazilo.

A co vše jsme při prohlídce viděli? Westminster Abbey, St. James Park, Buckingham Palace, Green Park, Picadilly Circus, China Town, Leicester Square, někteří z nás Oxford Street a Trafalgar Square.

Cesta zpátky trvala 25 hodin. Trajekt byl kvůli velkým vlnám opožděn (místo o půlnoci jsme vyjeli až o půl 3). Na Beránek jsme dorazili kolem 10. hodiny večerní. Děti byly úžasné, vůbec si nestěžovaly, i když cesta byla opravdu náročná.

Rádi bychom poděkovaly žákům 9.A, 8.B a 8.A za to, že byly slušní, usměvaví a zvídaví, na dálku patří velké díky řidičům a paní průvodkyni. A v neposlední řadě také CK Scholare, která má za hladký průběh zájezdu největší vliv.

Kriistýna Holubcová